Sayfa İçeriği

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Türasaş Eskişehir Bölge Müdürlüğü'nü Ziyaret Etti

Bir dizi programa katılmak üzere Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU, Eskişehir Valisi Sayın Erol AYYILDIZ ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi AVCI ile birlikte Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş. TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü’ nü ziyaret etti.

TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin YAZAR’ dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Lokomotif Toplantı Salonunda gerçekleştirilen brifingin ardından fabrika içerisindeki üretim alanlarında incelemelerde bulunan Bakan KARAİSMAİLOĞLU, Vali AYYILDIZ, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi AVCI ve beraberindeki heyet, TÜRASAŞ, TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. , TÜBİTAK RUTE ve özel sektör iş birliği ile geliştirilen ve prototip imalatı devam eden E 5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifinde incelemelerde bulundular.

Heyet daha sonra TCDD TAŞIMACILIK AŞ. İçin üretilen Yangın Söndürme Kaza Kırım Vagonu’nu inceledi. Yapılan yangın söndürme tatbikatının ardından vagonun teslim töreni gerçekleştirildi. 
Bir basın açıklaması yapan Bakan KARAİSMAİLOĞLU;
“2023 yılında millî hızlı trenin prototipinin tamamlanmasını ardından metro, tramvay tasarım ve üretimi de dâhil, ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm raylı sistem araçları ve kritik alt bileşenlerinin tasarlanarak üretildiği bir TÜRASAŞ hedefliyoruz. 
 
Bugün, TÜRASAŞ’ın Eskişehir fabrikamızdaki çalışmalar hakkında arkadaşlarımızdan bilgiler aldık. Diğer çalışmalarla birlikte, E-5000 Anahat Lokomotif Montaj Çalışmalarını yerinde inceledik.
 
TÜRASAŞ’ ın Bölge Müdürlüklerindeki fabrikalarda, yıllık 80/150 araçlık alüminyum tren seti, 75 yolcu vagonu, 45 lokomotif ve 1200 vagon üretim kapasitesi bulunuyor.
 
Bugünkü ziyaretimizde inceleme imkânı bulunduğumuz E 5000 Milli Elektrikle Anahat Lokomotif projemizle Lokomotif üretiminde katma değeri yüksek bileşenlerin yerli tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceğiz. 
 
Millî Elektrikli Lokomotifimizin gövde tasarım çalışmalarını tamamladık. İmalatına da başladık. Projenin alt sistemlerinin tip testleri, sertifikasyon çalışmaları, proje planına uygun olarak sürüyor.” Dedi.
 
Bakan KARAİSMAİLOĞLU sözlerine şöyle devam etti. “TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin ihtiyacı olan ve bugün teslimatı gerçekleşen ‘Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonu’nuyla hizmet kalitemizi daha da yukarılara taşıyoruz. Bugün teslimi gerçekleştirilen Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonumuz, yerli ve millî imkânlarla üretildiğini özellikle hatırlatmak istiyorum.

Vagonumuzla, demiryollarındaki petrol ve türevlerinin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda, muhtemel raydan çıkma, yangın, sızıntı ve patlama gibi olaylardaki olası kayıp ve zararları en aza indirmeyi hedefliyoruz.
 
Bu açıdan demiryolu tünellerinde meydana gelebilecek kazalara da müdahale imkânımız da artacak.” şeklinde konuştu. Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonlarıyla sadece demiryollarında değil, karayolu ile ulaşamadığımız ve demiryolu hattının geçtiği yerlerdeki orman yangınlarına da müdahale edebileceğini sözlerine ekledi.

Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonumuz, 72 tonluk su ve köpük karışımı ile ortalama 6 adet itfaiye aracının toplam kapasitesine sahip. Bu vagonumuz üzerindeki uzaktan kumandalı monitörlerle, bulunduğu noktadan 100 metre ileriye su püskürtebiliyor. Ayrıca, kendi enerjisini de üretebiliyor. Gece-gündüz tüm operasyonlarda görev alabiliyor.
 
Bakan KARAİSMAİLOĞLU, teslim töreninin ardından diğer programlarına katılmak üzere TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğünden ayrıldı.

Bizden Haberler

Size özel bir deneyim için çalışıyoruz

Web sayfamızda https://www.turasas.gov.tr web sayfasının kullanımı hakkında bilgi toplayabilmek için “çerez” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Web sayfamızı kullanma deneyiminizi daha iyi hale getirmek veya web sayfamızı iyileştirmek amacıyla, karşılaşılan sorunları belirleyebilmek için çerez kullanabileceğimizi bildiririz.