Sayfa İçeriği

YENİ NESİL BOJİLERLE YÜK TAŞIMACILIĞI HIZLANIYOR

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi AŞ (TÜRASAŞ) demiryolu yük taşımacılığında hızı artırıyor. TÜRASAŞ Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen KP ve Kompakt fren sistemlerine sahip Y25Ls(s)d-KP1 tipi boji sayesinde demiryollarında 120 km/s hızda çalışabilen yeni nesil yük vagonları için bir yenilik daha geliyor.

Türkiye’nin raylı sistem araçları ve alt bileşenlerinin üretimi alanında çalışmalarını sürdüren TÜRASAŞ, ürün çeşidine bir yenisini daha ekledi. Uluslararası demiryollarında kullanıma uygunluk (TSI) kriterleri kapsamında 10 milyon çevrim yorulma testleri başarıyla tamamlanan Y25Ls(s)d-KP1 H tipi boji üretime hazır hale geldi. Yüklü bir vagon altında 120km/s ile seyir edebilmeye elverişli olarak geliştirilen bu yeni nesil boji ülkemizde sınıfında bu hız rejimine sahip ilk yük vagonu bojisi olma özelliği taşıyor.

Geliştirilen bu yeni nesil boji sağladığı ekonomik kazanımlar açısından da diğer yük vagonu bojilerinden ayrılıyor.  Y25Ls(s)d tipi boji; ‘ss’ hız rejimine uygun, bakımı kolay ve düşük maliyetli, daha hafif olması sayesinde daha fazla yük taşıyabilme, yapısı itibariyle daha az sayıda komponente ihtiyaç duyması gibi özellikleri ile diğer yük vagonu bojilerine göre önemli bir avantaja sahiptir. Aynı zamanda Y25Ls(s)d-KP1 tipi boji birçok yük vagonu tipinde kullanılmaya elverişlidir.

Askeri Sevkiyat İçin Kullanılacak

Farklı yüklere göre özel tasarım ve üretim yapma kabiliyetine sahip TÜRASAŞ askeri sevkiyatlar için özel olarak tasarladığı Tank Taşıma Vagonunda bu bojiyi kullanacak. Y25Ls(s)d-KP1 H tipi boji ilk olarak, askeri araçların taşınması amacıyla TÜRASAŞ tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Tank Taşıma Vagonunda kullanılacak. Bu projeyle, diğer yük vagonlarına göre daha hızlı ve ekonomik taşımacılık yapılabilecek.

Taşıdığı özellikler sayesinde Avrupalı birçok demiryolu işletmecisi ve yük vagonu üreticisi tarafından talep edilebilecek yerli Y25Ls(s)d-KP1,  Y25Lsdi(f)-KC1; CFCB ve Y25Lsdi(f)-KW1; IBB10 tipi yeni nesil bojilerin ülkemiz için önemli bir ihracat ürünü olması hedeflenmektedir.

Bizden Haberler

Size özel bir deneyim için çalışıyoruz

Web sayfamızda https://www.turasas.gov.tr web sayfasının kullanımı hakkında bilgi toplayabilmek için “çerez” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Web sayfamızı kullanma deneyiminizi daha iyi hale getirmek veya web sayfamızı iyileştirmek amacıyla, karşılaşılan sorunları belirleyebilmek için çerez kullanabileceğimizi bildiririz.