Sayfa İçeriği

Yerli ve Milli Demiryolu Tekerlek Setinin İlk Sevkiyatı Gerçekleşti

Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARDEMİR) tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli demiryolu tekerlek seti, TÜRASAŞ’ın ürettiği yerli ve milli yük vagonlarında kullanılmak üzere Sivas’a sevk edildi.

Ulusal ve uluslararası demir yolu sektöründe kullanılan farklı tip ve özellikte raylı sistem araçları imal eden TÜRASAŞ ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli demir yolu tekerlek setini üreten KARDEMİR işbirliği ile vagonlardaki yerlilik oranı artırılıyor. Bu doğrultuda, TÜRASAŞ ve Kardemir işbirliğiyle yapılan çalışmalarla demiryolu sektörünün ihtiyacı olan ana ve alt bileşenlerin yerli ve milli hale getirilmesi ve dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Uluslararası demiryollarında kullanıma uygunluğu onaylanan, TSI sertifikasına sahip bu tekerlekler ihracatı yapılan yük vagonlarında da kullanılabilecek. Kardemir tarafından ilk etapta sevkiyatı gerçekleştirilen 8 adet tekerlek setinin TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünde üretilen milli yük vagonlarında kullanılmasının ardından, seri üretimi devam eden tekerlek setlerinin sevkiyatına devam edilecektir. 

Bizden Haberler

Size özel bir deneyim için çalışıyoruz

Web sayfamızda https://www.turasas.gov.tr web sayfasının kullanımı hakkında bilgi toplayabilmek için “çerez” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Web sayfamızı kullanma deneyiminizi daha iyi hale getirmek veya web sayfamızı iyileştirmek amacıyla, karşılaşılan sorunları belirleyebilmek için çerez kullanabileceğimizi bildiririz.