Sayfa İçeriği

Yerli ve Milli Gurur E5000 Elektrikli Ana hat Lokomotifi Raylarda

Yerli ve Milli Gurur E5000 Elektrikli Ana hat Lokomotifi Raylarda
TÜRASAŞ Eskişehir fabrikasında üretilen milli elektrikli ana hat lokomotifi E5000, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katıldığı törenle raylara indirildi. Törende Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar, Eskişehir Vali Yardımcısı Kübra Kurtoğlu Vural, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Ufuk Yalçın, TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük ve çok sayıda katılımcı yerini aldı.
 E5000 Elektrikli Ana hat Lokomotifi, minimum 5000 kW güce sahip, AC-AC tahrik sistemli, TSI sertifikasyonlu ve 140 km/s hıza sahip yeni nesil bir lokomotiftir. Lokomotif sektöründe çok kritik ve büyük öneme sahip bileşenler olan, Cer Sistemi, TKYS, Trafo, APU, Konvertör ünitesi başta olmak üzere, yüksek oranda yerli ve milli bir şekilde tasarlanarak üretilmiştir.

“İlk”lerin ve “En”lerin Projesi
Elektrikli ana hat lokomotifi hem kendi sınıfı hem de Türkiye’nin raylı sistemler serüveni için birçok ilki barındırıyor. Bu elektrikli lokomotifte, ana hat lokomotifler için yerli olarak tasarlanmış ilk araç gövdesi, ilk buji, ilk tren kontrol ve yönetim sistemi, en yüksek güçlü elektrikli motoru, en yüksek güçlü cer konverteri, en güçlü cer transformatörü ve en güçlü yardımcı güç ünitesi bulunuyor. Elektrikli lokomotif için geliştirilen tüm ana bileşenler ayrı birer ürün olarak ihraç edilebilir kritik teknolojiye sahip olmaları açısından önem taşıyor. TÜBİTAK RUTE tarafından tasarlanan ve TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü tarafından üretimi gerçekleştirilen cer motorlarının her biri 1280 kW gücünde olup bugüne kadar ülkemizde tasarlanan en yüksek güçlü cer motoru özelliğini taşımaktadır. Yine aynı şekilde lokomotifte iki adet bulunan cer konvertörlerinin her biri 2.5 MW gücünde olup bir raylı sistem aracı için ülkemizde tasarlanan en güçlü yüksek gerilim cer konvertörüdür.

İhracatta Önemli Bir Rol Üstlenecek
Demiryolu sektöründe ihtiyaç duyulan araç ve bileşenlerinin üretiminde öncü şirket olarak kurulan TÜRASAŞ, 3 bölgede milli ve yerli teknolojiler üreten entegre tesisleri ile ülkemizin raylı sistem araçları sektörünün ihtiyaçlarını karşılayan en büyük temsilcisi haline gelmiştir. E5000 Lokomotifleri ticari bir ürün haline geldiğinde, tasarım ve üretim süreçleri yerli ve milli imkânlarla tamamlanacak ve ülkemizin cari açığının kapatılmasında önemli bir rol üstlenecektir.
Modern yeni nesil AC sürüş sistemine sahip, 5MW gücünde ve 140 km/sa hıza sahip, hem yolcu hem yük taşımacılığında kullanım imkânı verecek lokomotif, TSI sertifikasına sahip olması sebebiyle aynı zamanda yurtdışı pazarı için de sektörde yerini alacaktır.

Bizden Haberler

Size özel bir deneyim için çalışıyoruz

Web sayfamızda https://www.turasas.gov.tr web sayfasının kullanımı hakkında bilgi toplayabilmek için “çerez” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Web sayfamızı kullanma deneyiminizi daha iyi hale getirmek veya web sayfamızı iyileştirmek amacıyla, karşılaşılan sorunları belirleyebilmek için çerez kullanabileceğimizi bildiririz.